Ogrevanje sanitarne vode
Gospodinjstva vse bolj intenzivno zamenjujejo klasične bojlerje sanitarne vode s sistemi ogrevanja na obnovljive vire. Najprimernejši in najbolj razširjenji alternativi sta solarni sistem ali toplotna črpalka. Predstavljamo vam značilnosti enega in drugega sistema. Zakaj zamenjati klasični bojler z novim sistemom? Ogrevanje sanitarne vode predstavlja v letni energijski bilanci gospodinjstva nekje med 15-30% vse potrebne energije za ogrevanje. Za primer, v štiri-članskidružini, se strošek priprave tople sanitarne vode (v nadaljevanju TSV) s klasičnim bojlerjem giblje med €300 in €500, odvisno od uporabljenega energenta. Z vgradnjo sistema za pripravo tople sanitarne vodes sončnimi kolektorji ali toplotno črpalko lahko ta strošek znatno zmanjšamo, zato je investicija v takšen sistem vsekakor upravičena.
Prihranki toplotne črpalke ali solarnega sistema
Prihranek, ki ga nudi sistem ogrevanja s toplotno črpalko ali sončnimi kolektorji omogoča amortizacijo investicije v štirih do sedmih letih, pri tem je doba do amortizacije solarnega daljša, vendar je prihranek potem toliko večji. Stroški vgradnje toplotne črpalke za sanitarno vodo so navadno za polovico nižji od stroškov vgradnje solarnega sistema. Vgradnja solarnega sistema pa po drugi strani pomeni maksimalni prihranek pri porabi energije. Poleg tega, investitorjem v solarne sisteme ob strani stoji javni sklad s subvencioniranjem do 25% stroškov vgradnje.
Investitor si poenostavi odločitev z upoštevanjev danih pogojev. Odločitev, kateri sistem je za uporabnika primernejši, je odvisna od več faktorjev. Upoštevati je potrebno dejanske pogoje na objektu za vgradnjo tako enega, kot drugega sistema, prostor v objektu za vgradnjo TČ oz. orientacijo objekta za postavitev sprejemnikov sončnih kolektorjev ter vgradne stroške, ki se od objekta do objekta za posamezen sistem razlikujejo. Drugi vidik je finančni – nekatera gospodinjstva so pripravljena na večjo začetno investicijo, katera prinese večje prihranke na dolgi rok – v tem primeru se odločijo za solarni sistem. Nekatera gospodinjstva pa želijo občutno zmanjšati trenutne stroške priprave tople sanitarne vode in tudi pri investiciji nekaj prihraniti ter se odločijo za toplotno črpalko.
Solarni sistemi v rahli prednosti pred toplotnimi črpalkami. V vsakem primeru je priporočljivo, da se investitorji pred sprejemanjem odločitve o vgradnji enega ali drugega sistema posvetujejo s strokovnjakom in si ogledajo že delujoče sisteme. V Sloveniji je ogromno gospodinjstev, ki koristijo tako toplotno črpalko, kot solarni sistem že preko 20 let. Vse več je tudi novih uporabnikov, saj je trend porasta vgradnje tovrstnih sistemov močno občuten. Samo v lanskem letu je bilo v Sloveniji vgrajenih skoraj 2.000 solarnih sistemov in preko 2.000 toplotnih črpalk. Ni razloga, da v prihodnjem letu števila novo vgrajenih sistemov ne bi še dodatno povečali.