Eden najenostavnejših načinov izkoriščanja sončne energije so sončni kolektorji oz. zbiralniki sončne energije dostikrat imenovani tudi solarni sistemi, s katerimi lahko ogrevamo sanitarno vodo ali objekt. Sisteme za izrabo sončne energije za ogrevanje objekta ponavadi uporabljamo v prehodnih obdobjih tj. pomlad, jesen., saj takrat energetske zahteve niso tako velike, ob nastopu energetsko najzahtevnejšega obdobja, torej zime, pa za segrevanje objektov pridejo v poštev, površinsko gledano, večji sistemi. Za čim boljši izkoristek sončne energije je pri instalaciji sistema potrebno upoštevati nekaj dejavnikov, ki vplivajo na kakovost izkoriščanja sončne energije. Ti dejavniki so: Izbira najustreznejšega mesta, naklon ter velikost kolektorjev.
1. Izbira najustreznejšega mesta
Najustreznejša in najpogosteje uporabljena mesta so strehe hiš, saj so le-te ponavadi že pod določenim naklonom, poleg tega pa namestitev sistema na streho daje viden znak naklonjenosti naravi. Sončne kolektorje je mogoče namestiti tudi na tleh, kjer pa so zbiralniki sončne energije običajno bolj osenčeni kot na višje ležečih mestih, kar zmanjša njihov izkoristek. Pri namestitvi sistema, je ključnega pomena, da kolektorje obrnemo proti jugu, saj bodo tako največ časa, v vseh letnih časih, najbolj izpostavljeni soncu.
2. Velikost sončnih kolektorjev
Na velikost sončnih kolektorjev vpliva več dejavnikov, saj je potrebno upoštevati lego vašega objekta, predvideno porabo tople vode oziroma za morebitno uporabo za ogrevanje stavbe.
3. Naklon sončnih kolektorjev
Naklon kolektorjev igra zelo pomembno vlogo, saj zadosten naklon omogoča bolšji izkoristek tudi pozimi. Največjo količino sončne energije zberemo, kadar sončno sevanje pada pravokotno na sončne kolektorje. V Sloveniji velja kot idealen naklon, naklon med 35 in 45 stopinjami, ki je nekakšen kompromis med najustreznejšim naklonom poleti (30 stopinj) in najustreznejšim naklonom pozimi (60 stopinj). Glede na to, da kolektorje uporabljamo predvsem pozimi, jih je pametno postaviti tako, da dajo svoj maksimum ravno tam.
4. Vrsta sončnih kolektorjev
Poznamo več vrst kolektorjev v osnovi pa jih ločimo na ploščate in vakuumske kolektorje.
Vakuumski cevni kolektorji so sistemi z najoptimalnejšim izkoristkom, v vseh letnih časih, delujejo ob različnih vremenskih pogojih, oblačnem vremenu ter v zimskem času. Vakuum je pomemben zaradi preprečevanja izgub svetlobne energije, kar je zlasti pomembno v slabih vremenskih pogojih, ko je razpoložljive energije malo, potrebujemo pa jo takrat običajno veliko. Investicijsko gledano so vakuumski sistemi zahtevnejši od ploščatih kolektorjev, a se zaradi boljšega izkoristka investicija hitro povrne. Danes tehnološko najbolj dovršen je heat pipe kolektor.
Ploščati kolektorji so preprostejše izvedbe, odlikuje jih visoka odpornost na zunanje vplive ter preprosta in izpopolnjena tehnologija, ki omogoča enostavno montažo. Primerni so za energetsko gledano manj zahtevna obdobja tj. pomlad, jesen.